İnsanlik İçin....

Sağlık,Bilgi,Acil Telefonlar

Saç kökü ağrıları nedenleri

 

Saç kökleri neden ağrır ?

 

saç diplerinin acıması hangi hastalığın belirtisidir-Saçların kökünün sancısı-Saç kökü ağrısı nedir

Saç diplerinin acıması ve sancısı büyük ihtimalle Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) belirtisi olabilmektedir.

Kıl kökü iltihabı kıl köklerinin iltihaplandığı bir grup hastalığa verilen addır. Bu hastalıkta deride kırmızı üzeri iltihaplı noktacıklar görülür.

Kıl kökü iltihabı neden görülür?

Kılkökü iltihabı folikülit infeksiyonlar, derinin uzun süre hava almayacak şekilde kapalı kalması nedeniyle veya bazı hastalıklardakarşılaştığımız bir durumdur.

İnfeksiyonlar:

Eğer infeksiyon düşünülüyorsa mikrobu saptamak için kültür alınmalıdır.

Bakteri

Bakeriler bağlı kıl kökü iltihabı genellikle stafilokokus aureusdenen bakteri iel oluşur. Bu enfeksiyon derindir ve deride çıbanlaroluşturur. Hijyene dikkat edilmeli, antiseptik temizleyiciler,antibiotikli kremler ve ağızdan antibiotik kullanılmalıdır.

Havuz foliküliti Pseudomonas aeruginosa denen bakterinin iyi klorlanmamış havuzlarda yaptığı bir enfeksiyondur. Gram negatif folikülitPseudomonas aeruginosaveya benzeri organizmaları yüzde yaptığı bir enfeksiyondur. Sivilcetedavisinde terasiklin denen antibiotik kullanılırken nadiren gelişir.

Maya mantarları
Folikülite neden olan en yaygın maya mantarı Pityrosporum ovaledirmalassezia olarak da bilinir. Malassezia foliküliti (Pityrosporumfoliküliti)genellikle gençlerde sırtın üst kısmını etkileyen sivilcebenzeri kaşıntılı bir durumdur. Nemlendiricile ve kullanılanantibiotikler kesilir. Haftalarda lokal ve ağızdan mantar ilaçlarıkullanılır.

Mantarlar
Saçlıderideki mantarlar ( tinea capitis) genellikle pullanma ve saç kaybıile seyrederken nadiren folikülitte görülebilir. Tedavide mantarilaçları kullanılır.
Kıl dönmesine bağlı tahriş (Yalancı folikülit)

Kıl dönmesi tıraş, ağda sonrasında görülebilen bir durumdur. Kültür yapıldığında herhangi bir mikrop üremez.

Sakal bölesinde görülürse bu duruma pseudofolikülit barbe denir.

Yalancıfolikülite kadınların bacaklarında sık rasrlanır. Genellikle dekaşıntılıdır. Kılların alınması bir süre durudurulmalıdır. En az 3 aykıllar çekme yöntemlerinden biri ile alınmamlıdır. Bayanlar için ennazik yöntem elektrikli traş aletleridir. Ayrıca lazer ile yapılanepilasyon da oldukça faydalıdır.

Temas reaksiyonları

Uzun süre havasız kalma
Vazelin bazlı merhemler, nemlendiriciler, yapışkan bamtlar bazen herhangi bir mikrobun bulunmadığı kıl kökü iltihabına neden olabilirler. Bu durumda yağsız nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

İnsanlik İçin © 2014 ergen